Dôležité informácie

Amygdalín, označovaný ako vitamín B17, je látka obsiahnutá v horkých jadrách marhúľ a ďalších kôstkovinách.

Vitamín B17, všeobecne známy ako amygdalín, je prírodná látka, ktorá sa nachádza v rôznych druhoch rastlín. Názov pochádza z rodového mena pre mandľovník (Amygdalus). Prospešnosťou vitamínu B17 sa zaoberá celý rad štúdií. Podrobne sa tejto téme venuje v svojej knihe „Svet bez rakoviny“ dokumentarista E. Griffin. Všeobecne je známe, že v roku 1923 objavil hojivé vlastnosti vitamínu B17 doktor Ernst T. Krebs zo San Francisca. Jeho synovia Ernst T. Krebs a Byrok Krebs s výskumami svojho otca pokračovali a v roku 1952 vitamín B17 rafinovali, určili jeho výživové vlastnosti a dali mu názov Laetril.

Účinkami amygdalínu sa výskumníci zaoberajú už viac než 60 rokov. Jeho schopnosť pôsobiť na nádorové bunky sa dlho nedarila jednoznačne dokázať klasickými štúdiami.  V posledných rokoch sa však objavilo množstvo zaujímavých štúdií, napríklad:

  1. Fukuda T, Ito H, Mukainaka T, et al. Anti-tumor promoting effect of glycosides from Prunus persica seeds. Biol Pharm Bull. Feb 2003;26(2):271-273.
  2. Park HJ, Yoon SH, Han LS, et al. Amygdalin inhibits genes related to cell cycle in SNU-C4 human colon cancer cells. World J Gastroenterol.
    Sep 7 2005;11(33):5156-5161.
  3. Chen Y, Ma J, Wang F, et al. Amygdalin induces apoptosis in human cervical cancer cell line HeLa cells. Immunopharmacol Immunotoxicol.
    Feb 2013;35(1):43-51. doi: 10.3109/08923973.2012.738688.
  4. Chang HK, Shin MS, et al.  Amygdalin induces apoptosis through regulation of Bax and Bcl-2 expressions in human DU145 and LNCaP prostate cancer cells. Biol Pharm Bull. 2006 Aug;29(8):1597-602.

 

Súčasne sa objavuje množstvo zaujímavých článkov zhrňujúcich poznatky štúdií, napríklad:

Schoupal, P. Amygdalin (b17, Laetrile) v léčbě rakovin, 2014. Dostupné tu.

 

Amygdalín ako prevencia

Vitamín B17 (amygdalín) je významnou súčasťou jedla u množstva národov, napr. Eskimákov, Hunzov v Himalájach či Abchazov. U týchto národov sa bežná civilizačná ochorenia objavujú zriedka. V ich potrave se pritom prirodzene vyskytuje vitamín B17.

 

 

Ďalšie látky obsiahnuté v B17 Preventum

BETAGLUKÁNY

Prírodné látky posilňujúce imunitný systém, zvyšujú vitalitu a znižujú cholesterol. Svojimi účinkami priaznivo ovplyvňujú náš imunitný systém. Pomáhajú posilňovať bunky, ktoré sú potom tak aktívne, že dokážu v tele eliminovať všetko cudzorodé a nepatričné.

 

acaiACAI BERRY

Je významným nositeľom dôležitých látok ako sú antioxidanty, vitamíny, proteíny i mastné kyseliny. Účinne pomáha stimulovať metabolizmus, spaľovať tukové zásoby, spomaľuje známky starnutia, posilňuje ľudské srdce a je skvelým zdrojom energie.

 

 

 

boruvkyČUČORIEDKA

Vysoko cenená pre svoje liečebné účinky. Čučoriedka je významným zdrojom antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť bunky proti poškodeniu pri boji s voľnými radikálmi a chorobami. Výrazne pomáha zlepšovať očné prostredie, podporuje tvorbu kolagénu, a tým významne posilňuje krvné vlásočnice. Zároveň uvoľňuje svaly, čím pôsobí aj proti bolesti.

 

 

BRUSNICAbrusinka

Obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, trieslovín, flavonoidov, vitamínov A, B5, C a E, vápnik, draslík a ďalšie minerálne látky. Brusnica je cenená pre vysoké antibakteriálne účinky. Potláča únavu, posilňuje imunitu. Pomáha pri opuchoch, problémoch s močovým ústrojenstvom aj horúčke.

 

 

 

hlivaHLIVA USTRICOVÁ

Známa predovšetkým pre svoje liečivé účinky a vysoký obsah D-glukánu, vďaka čomu býva označovaná ako elixír večnej mladosti. Výrazne stimuluje imunitný systém, zvyšuje odolnosť organizmu, priaznivo pôsobí na metabolizmus tukov, posilňuje žily, preventívne pôsobí proti účinkom UV žiarenia a má vysoké protizápalové účinky.

 

 

rakytnikRAKYTNÍK ŘEŠETLIAKOVÝ

Nositeľ takmer všetkých dôležitých vitamínov, hlavne vitamínov C, B, E. Zároveň je zdrojom alkaloidu hippopeínu, ktorý pôsobí ako obranná látka proti civilizačnému stresu. Tiež pomáha pri všetkých chorobách, hlavne pri žalúdočných ťažkostiach, ďalej zlepšuje krvný obeh, prospieva kĺbom, tlmí bolesť a hojí sliznice pľúc i priedušiek. Významné je jeho použitie pri popáleninách, omrzlinách či iných kožných problémoch.

 

VITAMÍN C

Silný antioxidant, podieľa sa na tvorbe tkanív a kostí. Pomáha skracovať dĺžku prechladnutia a zároveň pôsobí ako prevencia vírusových ochorení priaznivým vplyvom na imunitu. Vitamín C je potrebný pre metabolizmus aminokyselín,  vstrebávanie železa a podieľa sa aj na syntéze kolagénu. Jeho nedostatok sa negatívne podpisuje pod krehkosť cievnej steny, zníženie pevnosti väzivového aparátu, únavu.

 

zensenŽENŠEN

Používa sa na zvýšenie energie a proti únave, hoci neobsahuje žiadny kofeín. Pomáha zlepšovať pocit fyzickej i psychickej pohody, životnej sily i celkovú výkonnosť. Pomáha pri menopauze, zvyšuje sexuálnu výkonnosť a podporuje libido. Celkovo priaznivo pôsobí na nervovú sústavu, metabolické pochody a srdce.